Pozew do sądu asesorskiego w sprawie uzurpacji tytułu rabina ziemskiego lwowskiego

Stanisław Krogulecki sędzia wojewodziński lwowski i Chaim Symchowicz rabin lwowski pozywają do sądu asesorskiego Berka Rabinowicza marszałka województwa ruskiego i Majora Herszkowicza Horodeńskiego w sprawie uzurpacji przez tegoż drugiego tytułu rabina generalnego (ziemskiego) województwa ruskiego wbrew reskryptowi Augusta II i postanowieniu kongresu żydowskiego w Przemyślanach z 6 X 1752, zgodnie z którym Chaim Symchowicz miał niepodzielnie sprawować urząd rabina generalnego województwa ruskiego.
Zespół: Księgi grodzkie lwowskie (Fond 9)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 9, op. 1, sp. 5671, s. 2675-2677
Data wytworzenia: 17.07.1755
Miejsce powstania: Warszawa
Nazwy geograficzne: Lwów, Warszawa

Tyt.: Ex parte generosi Krogulecki iudicis pal[atinalis] Leopoliensis ac aliorum contra infideles Berko Rabinowicz mareschalcum synagogarum
palatinatus Russiae ac alios editae citationis relatio. Relacja w aktach grodzkich lwowskich 28 VII 1755, pozwy złożono 21 VII 1755 w Brodach w domu marszałka Berka Rabinowicza oraz w Tarnopolu w domu Majora Herszkowicza Horodeńskiego 23 VII 1755.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 583, 583.